1. Софтбол савез Србије - Каква је процедура пријављивања испита од стране кандидата?
Одговор: Захтев за полагање стручног спортског испита – ПРИЈАВА, подноси се Министарству спорта. Пријаву за полагање стручног спортског испита подноси организација у области спорта у којој је кандидат ангажован (уговором, учлањењем, обављање функције) или сам кандидат. Пријава добија шифру под којом кандидат учествује у даљем испитном поступку. Кандидати се обавештавају о додељеној шифри у року од седам дана од дана пријема пријаве, на начин који су навели у пријави (путем електронске поште или телефонским путем).
2. Плесни савез Србије – Цена полагања испита?
Одговор: Обавезу плаћања републичке административне таксе за захтев, полагање стручног спортског испита и уверење, односно поновног полагања стручног спортског испита преузима кандидат или организација у области спорта у којој је кандидат ангажован.
Плаћа се - Републичка административна такса за захтев, трошкове полагања стручног спортског испита и уверење у износу од 10.590,00 РСД и уколико кандидат не положи испит - Републичка административна такса за трошкове поновног полагања стручног спортског испита у износу од 3.270,00 РСД.
3. Тениски савез Србије – Где се може наћи списак литературе за полагање стручног спортског испита?
Одговор: Потребну литераруру и Приручник за полагање стручног спортског испита можете наћи у делу МАТЕРИЈАЛ ЗА ПРИПРЕМУ ПОЛАГАЊА СТРУЧНОГ СПОРТСКОГ ИСПИТА. Такође, сва питања увек можете поставити путем електронске поште на имејл адресу: strucnisportskiispit@mos.gov.rs
4. Савате савез Србије – Да ли би могли да нам пошаљете информације у вези рокова пријаве, обрасце пријаве и програм полагања како би могли на време да реализујемо наше обавезе?
Одговор: Рокови за подношење пријава биће благовремено објављени на банеру СТРУЧНИ СПОРТСКИ ИСПИТ, на веб презентацији Министарства спорта, где је и доступан и Образац пријаве.
Стручни спортски испит полаже се у складу са Програмом за полагање стручног спортског испита који садржи градиво за полагање испита из области које су од значаја за рад организација у области спорта из члана 99. став 6. Закона.
Програм за полагање стручног спортског испита обухвата следеће области:
1. Правни извори у области спорта и систем спорта у Републици Србији
1) Правна извори: Место спорта у Уставу Републике Србије. Законодавство у области спорта (Закон о спорту, Закон о спречавању допинга у спорту, Закон о спречавању насиља и недоличног понашања на спортским приредбама, Закон о јавним скијалиштима). Спорт у кривичном законодавству (допинг, намештање спортских резултата, насилничко понашање). Спорт у пореским и финансијским прописима (порез на доходак грађана, порез на додату вредност, порез на имовину, подношење финансијских извештаја, обавеза фискализације). Одредбе од значаја за спорт у општем законодавству. Подзаконска акта из Закона о спорту. Правна обавезност спортских правила. Конвенције у области спорта и принципи утврђени у документима међународних организација чија је чланица Република Србије.
2) Елементи система спорта: Спорта гране и области спорта, спортске дисциплине у оквиру грана и области спорта. Спортске гране од посебног значаја за Републику Србију. Аматерски и професионални спорт. Категоризација спортова. Учесници у систему спорта.
3) Физичка лица у систему спорта: Спортисти (професионални спортисти и спортисти аматери; врсте уговора и закључење уговора између спортиста и спортских организација; категорисање спортиста; здравствени прегледи спортиста; заштита малолетних спортиста; забрана дискриминације). Спортски стручњаци (појам стручног рада у спорту; услови за статус спортског стручњака; дозвола за рад спортског стручњака; врсте уговора и закључење уговора између спортских стручњака и спортских организација; стручно усавршавање спортских стручњака;здравствени прегледи спортских стручњака; надзор над стручним радом; забрана дискриминације; категоризација спортских стручњака;
4) Правна лица у систему спорта: Спортске организације (оснивање спортског удружењa; органи и заступници спортског удружење и принципи добре управе у спорту; чланство у спортском удружењу; статусне промене, промене правног облика и престанак рада; регистрација спортског удружења; судско и арбитражно решавање спорова; имовина; спортска привредна друштва; услови за обављање спортских активности и спортских делатности; одговорност за проузроковану штету у обављању спортских активности и спортских делатности; обавеза уписа у националну евиденцију у области спорта). Спортска друштва. Грански спортски савези (циљеви оснивања; услови за оснивање; чланство; услови за обављање спортских активности и спортских делатности; стицање статуса надлежног националног гранског спортског савеза; законска права и надлежности надлежног националног гранског спортског савеза; законске обавезе надлежног гранског спортског савеза, категорисање националних гранских спортских савеза; обавеза доношења програма развоја гране спорта). Спортски савез Србије и други територијални спортски савези (оснивање, законске надлежности; законска права и обавезе; услови за обављање спортских активности и спортских делатности. Олимпијски комитет Србије и Параолимпијски комитет Србије (законске надлежности; законска права и обавезе; услови за обављање спортских активности и спортских делатности). Спортски савези за области спорта (чланство; услови за обављање спортских активности и спортских делатности; стицање статуса надлежног националног гранског спортског савеза; законска права и надлежности надлежног националног гранског спортског савеза; законске обавезе надлежног гранског спортског савеза); Предузетници у спорту (услови за обављање спортских активности и спортских делатности, организације за спортско посредовање). Установе и привредна друштва за обављање спортских делатности (правни облици, услови за обављање спортских делатности). Стручна и друга удружења и савези у области спорта. Спортске задужбине и фондације.
2. Спортске приредбе
1) Услови за организовање спортских приредби (појам и врсте спортских приредби; организатор и учесници спортске приредбе; обавезе организатора спортске приредбе; права и обавезе надлежног националног спортског савеза; обавеза спортске организације да поседује дозволу за сезону; кандидовање за организовање великог међународног спортског такмичења; учешће на међународним спортским такмичењима).
2) Спречавања насиља и недоличног понашања на спортским приредбама (појам насиља и недоличног понашања на спортским приредбама; обавеза ангажовања, односно организовања одговарајуће редарске службе; обавеза обезбеђења адекватног спортског објекта; обавезе при организовању спортске приредбе високог ризика; обавезе надлежног националног спортског савеза; одговорност због насиља и недоличног понашања на спортској приредби).
3) Спречавање допинга у спорту (појам допинга у спорту и повреде антидопинг правила; листа забрањених средстава; изузеци за терапеутску употребу; обавезе надлежних националних спортских савеза; допинг контрола; овлашћења Антидопинг агенције Републике Србије; одговорност због допинга).
3. Финансирање спорта
1) Извори финансирања спорта: Приватни извори (чланарина, донаторство, уговор о спонзорству, услуге и пословне активности). Јавни извори (финансирање из буџета Републике Србије, аутономне покрајине и јединице локалне самоуправе, пореске олакшице);
2) Финансирање програма којима се остварује општи интерес у области спорта, и задовољавају потребе и интереси грађана у аутономној покрајини и јединици локалне самоуправе (програмски календар; општи законски услови и критеријуми за одобравање програма; критеријуми које мора да испуни предлагач програма; критеријуми које мора да испуни носилац програма; партнерски програми; критеријуми које мора да испуни програм у погледу садржине и квалитета; критеријуми које мора да испуни буџет (финансијски план) програма; директни и индиректни трошкови програма; неоправдани трошкови програма; садржина предлога програма; формални услови које треба да испуни предлог програма; оцењивање предлога програма; одобравање предлога програма; правна средства против одлуке о одобравању програма; уговор о реализацији програма; периодични и завршни извештај; оцена резултата реализације програма; јавно објављивање података о одобреним и реализованим програмима; пријава програма у одговарајућу националну евиденцију и извештавање Министарства о одобреним и реализованим програмима; SWOT анализа и матрица логичког оквира).
5. Теквондо савез Србије - Да ли је веб презентација Министарства спорта – СТРУЧНИ СПОРТСКИ ИСПИТ намењена као обавештење спортским савезима или је потребно упутити и клубове, чланове савеза о наведеној информацији?
Одговор: Веб презентација Министарства спорта – „Стручни спортски испит” намењена је свим спортским стручњацима и стручњацима у спорту, који имају право да полажу стручни спортски испит, и свим националним спортским савезима, територијалним спортским савезима и спортским организацијама, које имају обавезу у складу са Законом о спорту да запосле или ангажују најмање једно лице са положеним стручним спортским испитом. Према члану 99. став 6. Закона о спорту („Службени гласник РС”, број 10/16) и члану 4. став 2. Правилника о ближим условима за обављање спортских активности и спортских делатности („Службени гласник РС”, број 42/17), Олимпијски комитет Србије, Спортски савез Србије, Параолимпијски комитет Србије, надлежни национални грански спортски савези, надлежни национални спортски савези за области спорта, други национални спортски савези, територијални спортски савези, професионални спортски клубови и спортске организације које се такмиче у националним спортским лигама морају да имају запосленог или ангажованог (најмање једног) спортског стручњака или стручњака у спорту са положеним стручним спортским испитом, да би могли да обављају спортске активности и спортске делатности. Непоштовање ове обавезе представља прекршај из члана 176. став 1. тачка 19. Закона о спорту. У складу са наведеним, надлежни национални спортски савези требали би да позову своје чланове да се упознају са информацијама објављеним на веб презентацији Министарства спорта – „Стручни спортски испит”.
6. Душко Спасовић - Имам уверење о положеном стручном испиту на Факултету за спорт и звање „Оперативни спортски менаџер”. Ангажован сам као секретар у спортској организацији одлуком Управног одбора. Моје питање је да ли морам да имам положени стручни спортски испит сходно Правилнику о стручном спортском испиту који је ступио на снагу 10.08.2024 године (Сл. гласник РС, број 65/24).
Одговор: Лица која имају спортско звање „оперативни спортски менаџер” имају статус спортског стручњака, у складу са Законом о спорту, и самим тим могу да пријаве и полажу стручни спортски испит. То, међутим, истовремено не значи и да сви спортски стручњаци морају да имају положен стручни спортски испит. Према члану 99. став 6. Закона о спорту („Службени гласник РС”, број 10/16) и члану 4. став 2. Правилника о ближим условима за обављање спортских активности и спортских делатности („Службени гласник РС”, број 42/17), Олимпијски комитет Србије, Спортски савез Србије, Параолимпијски комитет Србије, надлежни национални грански спортски савези, надлежни национални спортски савези за области спорта, други национални спортски савези, територијални спортски савези, професионални спортски клубови и спортске организације које се такмиче у националним спортским лигама морају да имају запосленог или ангажованог (најмање једног) спортског стручњака или стручњака у спорту са положеним стручним спортским испитом, да би могли да обављају спортске активности и спортске делатности. Који од спортских стручњака и стручњака у спорту која су запослени или ангажовани у некој од наведених организација морају да имају положен стручни спортски испит, одређује сама организација, у зависности од послова које ти стручњаци обављају и потреба организације повезаних са квалитетом стручног рада у организацији. Дакле, то што имате статус спортског стручњака и што обављање послове секретара у спортској организацији само по себи не значи да морате да имате положен стручни спортски испит, али таква обавеза може да постоји на основу одлука или општих аката ваше спортске организације.
7. Градски фудбалски савез Смедерева - Да ли је у обавези да технички секретар Градског фудбалског савеза Смедерево, као и председник истог савеза полажу стручни спортски испит? Технички секретар поменутог савеза има завршен Факултет организационих наука, а председник истог савеза има тренерску УЕФА Б лиценцу.
Одговор: Градски фудбалски савез Смедерева није територијални спортски савез у смислу члана 102. Закона о спорту па самим тим нема ни обавезу из члана 99 став 6. Закона о спорту да има запосленог или ангажованог спортског стручњака или стручњака у спорту са положеним стручним спортским испитом.
8. СК ОСИ - Обраћамо вам се у вези информације полагања стручног испита, прочитали смо да имају два рока за полагање, али нас занима колики је период важења тог уверења односно положеног испита?
Одговор: Једном издато Уверење о положеном стручном спортском испиту је трајно.
У складу са чланом 27. став 2. Закона о спорту, сви спортски стручњаци морају да поседују дозволу за рад предвиђену спортским правилима надлежног националног спортског савеза или правилима надлежног међународног спортског савеза, да би могли да обављају стручни рад у спорту, али сви спортски стручњаци не морају да полажу стручни спортски испит. Полагање стручног спортског испита и добијање уверења о положеном стручном спортском испиту је потпуно независно од добијања дозволе за рад спортског стручњака. Спортски стручњаци који су запослени или ангажовани у некој од организација из члана 99. став 6. Закона о спорту имаће обавезу да поред дозволе за рад (тзв. лиценце) имају и положен стручни спортски испит уколико је таква обавеза утврђена одлуком или општим актом организације. Према члану 99. став 6. Закона о спорту („Службени гласник РС”, број 10/16) и члану 4. став 2. Правилника о ближим условима за обављање спортских активности и спортских делатности („Службени гласник РС”, број 42/17), Олимпијски комитет Србије, Спортски савез Србије, Параолимпијски комитет Србије, надлежни национални грански спортски савези, надлежни национални спортски савези за области спорта, други национални спортски савези, територијални спортски савези, професионални спортски клубови и спортске организације које се такмиче у националним спортским лигама морају да имају запосленог или ангажованог (најмање једног) спортског стручњака или стручњака у спорту са положеним стручним спортским испитом, да би могли да обављају спортске активности и спортске делатности. Који од спортских стручњака и стручњака у спорту која су запослени или ангажовани у некој од наведених организација морају да имају положан стручни спортски испит, одређује сама организација, у зависности од послова које ти стручњаци обављају и потреба организације повезаних са квалитетом стручног рада у организацији.
9. ММА савез Србије - Молим вас за информацију да ли поред фебруарског рока ће бити и каснији рокови за полагање испита? Такође, молим вас за информацију до када је рок за пријаву испита? Наиме, та информација нам је значајна из разлога што лице које се пријављује на стручни испит из ММА Савеза Србије треба да учествује у раду организације Европског првенства у ММА 2025, које је планирано да се одржи у фебруару месецу 2025. године.
Одговор: Испит се спроводи, по правилу, два пута годишње, у фебруарском и новембарском испитном року. Изузетно од прописаних рокова, министар може одредити додатне испитне рокове, водећи рачуна о пријављеном броју кандидата и потребама организација из области спорта, али у овом моменту не располажемо са податком да ли ће бити још неког испитног рока. Додатни испитни рокови и периоди подношења пријава кандидата за полагање стручног спортског испита биће благовремено објављени у оквиру банера СТРУЧНИ СПОРТСКИ ИСПИТ на веб презентацији Министарства спорта.
10. Српски атлетски савез
1.Када почиње и када се завршава пријава за полагање спортског стручног испита за фебруарски испитни рок?
Период подношења пријава кандидата за полагање стручног спортског испита биће благовремено објављен у оквиру банера СТРУЧНИ СПОРТСКИ ИСПИТ на веб презентацији Министарства спорта.
2. Где на сајту Министарства спорта можемо пронаћи информацију у вези испитних питања? Да ли су она објављена, и ако нису када ће бити?
Испитна питања су објављена у оквиру банера СТРУЧНИ СПОРТСКИ ИСПИТ на веб презентацији Министарства спорта (https://mos.gov.rs/storage/2024/09/ispitna-pitanja.pdf)
3. Да ли постоји рок до када су организације из области спорта у обавези да испуне услов из члана 99. став 6. Закона о спорту?
У складу са чланом 99. ст. 6. и 8. Закона о спорту, обавеза запослења или ангажовања најмање једног лица са положеним стручним спортским испитом постоји од тренутка завршетка првог испитног рока (фебруар 2025.) утврђеног Правилником о стручном спортском испиту („Сл. гласник РС“, бр. 65/24).
4.Такође, молимо Вас и за информације у вези уплате републичке таксе за полагање испита, да ли постоји посебан позив на број, и текући рачун на који се уплаћује такса за полагање испита.
У оквиру банера СТРУЧНИ СПОРТСКИ ИСПИТ на веб презентацији Министарства спорта, у делу начин пријаве испита, као важна напомена садржане су све информације у вези са уплатама, а на истом месту можете видети примере попуњених уплатница.
11. САВЕЗ СПОРТОВА ИНЂИЈА
1. Када и где ће бити доступна литература (питања) из три предвиђене области (које су области у питању?) за полагање Стручног спортског испита?
У оквиру банера СТРУЧНИ СПОРТСКИ ИСПИТ на веб презентацији Министарства спорта.
2. Да ли Стручни спортски испит може да полаже генерални секретар територијалног спортског савеза, иако нема звање спортског стручњака а ни стручњака у спорту? – професоре молим Ваш одговор, мислим да је одговор
У складу са чланом 99. став 6. Закона о спорту, стручни спортски испит могу да полажу само лица која имају статус спортског стручњака или стручњака у спорту.
3. Када и на који начин ће почети пријава за полагање Стручног спортског испита?
Период подношења пријава кандидата за полагање стручног спортског испита биће благовремено објављен у оквиру банера СТРУЧНИ СПОРТСКИ ИСПИТ на веб презентацији Министарства спорта.
12. Спортски савез Трстеник - Спортски савез Трстеник има два запослена лица од којих председник има статус спортског стручњака, а генерални секретар нема. Генерални секретар је по занимању економиста са двадесет година радног искуства од којих преко пет (5) година у Спортском савезу Трстеник. На који начин генерални секретар може да полаже ”стручни спортски испит” и да ли на основу радног искуства може да стекне спортски статус?
Одговор: Стручни спортски испит могу да полажу само лица која имају статус спортског стручњака или стручњака у спорту. Економисти могу имати статус стручака у спорту ако испуњавају услове из члана 25. став 4. Закона о спорту, односно могу имати статус спортског стручњака ако испуњавају услове из члана 32. тачка 3) или члана 33. тачка 3) Правилника о номенклатури спортских звања и занимања („Сл. гласник РС“, бр. 86/20).
13. Планинарско друштво Планински дух - Да ли се стручни испит полаже више пута, уколико једно лице има више дозвола за рад? Конкретно, мој пример је следећи имам лиценцу за планинског водица, лиценцу за оперативног тренера планинарства и лиценцу спортског уцитеља планинарства, питање се конкретно односи, на то да ли за све лиценце полажем посебно стручни спортски испит, или се једном полаже испит и важи за све лиценце које спортски стручњак поседује? Да ли су у „спортске организације које се такмиче у националним спортским лигама” мисли и на планинарске организације које учествују у такмичењима у организацији Планинараког савеза Србије?
Одговор: Стручни спортски испит се полаже само једном и важи трајно.
Обавеза из члана 99. став 6. Закона о спорта се не односи на све спортске организације и на сва спортска такмичења већ само на оне спортске организације које се такмиче у националним спортским лигама и на оне које имају статус професионалног спортског клуба. Националне спортске лиге се утврђују спортским правилима надлежних националних гранских спортских савеза и реч је о спортским такмичењима (отвореног или затвореног типа), које се организује за територију Републике Србије од стране надлежног националног гранског спортског свеза, спортских организација, односно спортских екипа спортских организација, које се такмиче једне против других по унапред утврђеном распореду и спортским правилима.
14. Стефан Митић - Занима ме да ли тренери који имају само тренерске лиценце без завршеног факултета могу да раде стручни спортски испит, такође ме занима да ли тренер са искуством више од 30 година, завршеним Дифом и дозволом за рад мора да ради спортски стручни испит?
Одговор: Сва лица која имају статус спортског стручњака у складу са Законом о спорту и Правилником о номенклатури спортских звања и занимања могу да пријаве и полажу стручни спортски испит. То, међутим, истовремено не значи и да сви спортски стручњаци морају да имају положен стручни спортски испит. Према члану 99. став 6. Закона о спорту („Службени гласник РС”, број 10/16) и члану 4. став 2. Правилника о ближим условима за обављање спортских активности и спортских делатности („Службени гласник РС”, број 42/17), Олимпијски комитет Србије, Спортски савез Србије, Параолимпијски комитет Србије, надлежни национални грански спортски савези, надлежни национални спортски савези за области спорта, други национални спортски савези, територијални спортски савези, професионални спортски клубови и спортске организације које се такмиче у националним спортским лигама морају да имају запосленог или ангажованог (најмање једног) спортског стручњака или стручњака у спорту са положеним стручним спортским испитом, да би могли да обављају спортске активности и спортске делатности. Који од спортских стручњака и стручњака у спорту која су запослени или ангажовани у некој од наведених организација морају да имају положен стручни спортски испит, одређује сама организација, у зависности од послова које ти стручњаци обављају и потреба организације повезаних са квалитетом стручног рада у организацији.
15. Наташа Цицкова - Интересује ме да ли након положеног стучног спортског испита тренер може да потпише уговор о раду са спортским клубом и да ли мора и може да добија бенефите у виду плате и обавезног здравстеног и социалног осигурања?
Одговор: Након положеног стучног спортског испита, уколико је у питању професионални спортски клуб и уколико је таквом клубу потребан тренер, који има положен стручни спортски испит може да потпише Уговор о раду. Иначе, права, обавезе и одговорности из радног односа, односно по основу рада, уређују се Законом о раду („Службени гласник РС”, бр. 24/05, 61/05, 54/09, 32/13, 75/14, 13/17 – одлука УС, 113/17 и 95/18 - аутентично тумачење) и посебним законом, у складу са ратификованим међународним конвенцијама.
16. Крсто Баћовић - Да ли су планинарски водичи у обавези да полажу стручни спортски испит пред комисијом вашег Министарства?
Одговор: Обавеза из члана 99. став 6. Закона о спорта се не односи на све спортске организације и на сва спортска такмичења већ само на оне спортске организације које се такмиче у националним спортским лигама и на оне које имају статус професионалног спортског клуба. Националне спортске лиге се утврђују спортским правилима надлежних националних гранских спортских савеза и реч је о спортским такмичењима (отвореног или затвореног типа), које се организује за територију Републике Србије од стране надлежног националног гранског спортског свеза, спортских организација, односно спортских екипа спортских организација, које се такмиче једне против других по унапред утврђеном распореду и спортским правилима.
17. Никола Пантић - Ззанима ме до када траје рок за пријаву за стручни спортски испит и да ли постоје трошкови за полагање?
Одговор: Период у коме ће се подносити пријаве у фебруарском испитном року биће благовремено објављен на веб презентацији Министарства спорта, на банеру – СТРУЧНИ СПОРТСКИ ИСПИТ. На истом месту на линку https://mos.gov.rs/nacin-prijave-ispita , односно делу - начин пријаве испита, налазе се потребне информације о цени полагања испита, као и начину пријаве, ту су и Образац 1 на којем се пријава подноси, као и примери попуњених пријава и уплатница.
18. Јелица Миленковић, Спортски савез општине Ражањ - Како у Спортском савезу општине Ражањ имамо Председника, Генералног секретара Надзорни, Управни одбор и Скупштину и за сада немамо лица која имају статус спортског стручњака да ли би то значило да смо изузети од полагања испита или је у обавези неко друго лице из Савеза да полаже стручни испит?
Одговор: Спортски савез општине Ражањ је, као територијална спортски савез, у обавези да сходно члану 99. став 6. Закона о спорту („Службени гласник РС”, број 10/16) има запосленог или ангажованог (најмање једног) спортског стручњака или стручњака у спорту са положеним стручним спортским испитом, да би могао да обавља спортске активности и спортске делатности. Непоштовање ове обавезе представља прекршај из члана 176. став 1. тачка 19. Закона о спорту. Организације у области спорта које имају законску обавезу запослења или ангажовања на други начин лица са положеним стручним спортским испитом саме одређују својим општим актима и одлукама који спортски стручњаци и стручњаци у спорту који су запослени или ангажовани у организацији морају да имају положен стручни спортски испит. Ако у организацији нема запослено или ангажовано ни једно лице са статусом спортског стручњака или стручњака у спорту, онда се мора изван организације ангажовати лице које има положен стручни спортски испит.
19. ПЛИВАЧКИ КЛУБ ЦРВЕНА ЗВЕЗДА
1. Да ли грански Савез може да има ангажованог стручњака са положеним стручним испитом који би покривао све његове чланове или сваки клуб појединачно мора да поседује особу са завршеним стручним испитом?
Одговор: У складу са чланом 99. став 6. Закона о спорту („Службени гласник РС”, број 10/16) и чланом 4. став 2. Правилника о ближим условима за обављање спортских активности и спортских делатности („Службени гласник РС”, број 42/17), Олимпијски комитет Србије, Спортски савез Србије, Параолимпијски комитет Србије, надлежни национални грански спортски савези, надлежни национални спортски савези за области спорта, други национални спортски савези, територијални спортски савези, професионални спортски клубови и спортске организације које се такмиче у националним спортским лигама морају да имају запосленог или ангажованог (најмање једног) спортског стручњака или стручњака у спорту са положеним стручним спортским испитом, да би могли да обављају спортске активности и спортске делатности. Непоштовање ове обавезе представља прекршај из члана 176. став 1. тачка 19. Закона о спорту. Обавеза, дакле, постоји за сваку од наведених организација појединачно.
2. Да ли и коју обавезу имају професионални клубови према особи за завршеним стучним испитом да ли мора бити ангажован по неком уговору о раду, повременим и привременим пословима?
Одговор: Заснивање радног односа и ангажовање спортских стручњака и стручњака у спорту у организацијама у области спорта регулисано је чланом 31. Закона о спорту. Обавезе организације у области спорта према ангажованом лицу са положеним стручним спортским испитом се одређују према томе који је правни основ ангажовања (уговор о раду, уговор о стручном ангажовању, члански статус без уговора).
3. Да ли једна особа са завршеним стручним испитом може покрити више професионалних клубова?
Одговор: У складу са чланом 99. став 6. Закона о спорту („Службени гласник РС”, број 10/16) и чланом 4. став 2. Правилника о ближим условима за обављање спортских активности и спортских делатности („Службени гласник РС”, број 42/17), сви професионални спортски клубови и све спортске организације које се такмиче у националним спортским лигама морају да имају запосленог или ангажованог (најмање једног) спортског стручњака или стручњака у спорту са положеним стручним спортским испитом, да би могли да обављају спортске активности и спортске делатности.
4. С обзиром да је испит у фебруару, када ћемо сазнати датум и да ли с обзиром да нећу бити у Србији од 05.02 - 25.02.2025 већ у иностранству где нећу бити у прилици да користим интернет да ли могу одложити испит и исти полагати чим се вратим?
Одговор: Испит се спроводи, по правилу, два пута годишње, у фебруарском и новембарском испитном року. Испит се може организовати и у групама, у оквиру испитног рока. Изузетно од прописаних рокова, министар може одредити додатне испитне рокове, водећи рачуна о пријављеном броју кандидата и потребама организација из области спорта.
Линк на коме можете сазнати корисне информације је https://mos.gov.rs/strucni-sportski-ispit
5. Нисам разумела, испит се полаже он лине?
Одговор:Испит се не полаже он лајн, већ пред Комисијом за полагање стручног спортског испита.
Испит се полаже путем затвореног ТЕСТА, који се израђује као писани тест или тест на који се одговара електронским путем (преко рачунара). Тест садржи 30 питања (по 10 из сваке области) са понуђеним одговорима, и кандидат заокружује један од понуђених одговора. Испит траје најдуже сат и по, од момента уручења теста кандидату, односно објављивања почетка одговарања на тесту електронским путем.
Тест се ради под ШИФРОМ, која се кандидату додељује приликом евидентирања пријаве и коју кандидат уписује у горњем десном углу пријаве. Шифра се чува до окончања испитног поступка. Прозивка кандидата врши се на дан полагања теста, на основу додељене шифре, док се индентитет кандидата утврђује на основу важећег личног документа (лична карта или пасош).
6. Када се плаћа полагање, ако сам добро разумела после полагања, а пре добијања лиценце?
Одговор: На линку https://mos.gov.rs/strucni-sportski-ispit у делу начин пријаве испита имате све потребне информације о начину пријаве и плаћања испита.
20. Спортски клуб Маслачак - Преко Планинарског Савеза Србије и преко Оријентирнг Савеза Србије смо обавештени о обавези да спортски стручњаци из нашег клуба мора да поседују Стручни испит. Како је у обавештењу наведено, ово је обавеза свих спортских клубова који се такмиче у националним лигама. Моје питање, као Спортског Стручњака - Планинарски Водич, да ли је обавеза и ове категорије спортских стручњака, јер вођење планинарских акција и излета нема такмичарски карактер, и не учествује се у националним лигама?
Одговор: Обавеза из члана 99. став 6. Закона о спорта се не односи на све спортске организације и на сва спортска такмичења већ само на оне спортске организације које се такмиче у националним спортским лигама и на оне које имају статус професионалног спортског клуба. Националне спортске лиге се утврђују спортским правилима надлежних националних гранских спортских савеза и реч је о спортским такмичењима (отвореног или затвореног типа), које се организује за територију Републике Србије од стране надлежног националног гранског спортског свеза, спортских организација, односно спортских екипа спортских организација, које се такмиче једне против других по унапред утврђеном распореду и спортским правилима. Обавеза из члана 99. став 6. Закона о спорту се, такође, не односи и на све спортске стручњаке. Планинарски водичи немају обавезу да полажу стручни спортски испит.
21. Роберт Милићевић - Уколико лице има стечено више или високо образовање из области спорта, а никада није радило у некој спортској организацији нема спортско звање, да ли као заинтересовано лице ради евентуално каснијег ангажовања у некој спортској организацији (клубу, савезу и др.) може да се пријави за полагање стручног спортског испита?
Одговор: Свако лице које има у складу са Законом о спорту статус спортског стручњака може да поднесе пријаву и полаже стручни спортски испит. Лица која имају стечено више или високо образовање из области спорта имају статус спортског стручњака.
22. Савез спортова Смедерево - У Савезу спортова Смедерево имамо ангажованог техничког секретара, као запосленог и председника Савеза, неплаћена функција. Која је препорука, ко би требало да полаже стручни испит?
Одговор: Савез спортова Смедерево је, као територијална спортски савез, у обавези да сходно члану 99. став 6. Закона о спорту („Службени гласник РС”, број 10/16) има запосленог или ангажованог (најмање једног) спортског стручњака или стручњака у спорту са положеним стручним спортским испитом, да би могао да обавља спортске активности и спортске делатности. Непоштовање ове обавезе представља прекршај из члана 176. став 1. тачка 19. Закона о спорту. Организације у области спорта које имају законску обавезу запослења или ангажовања на други начин лица са положеним стручним спортским испитом саме одређују својим општим актима и одлукама који спортски стручњаци и стручњаци у спорту који су запослени или ангажовани у организацији морају да имају положен стручни спортски испит.
23. Марко Јовановић, члан управе ФК Омладинац Сеоне - Интересује нас да ли фудбалски клубови који се такмиче у најнижим ранговима (градским лигама) морају да имају лице са положеним поменутим испитом? Наш клуб такмичи се у Другој градској лиги Смедерево и имамо недоумицу у вези ове обавезе.
Одговор: У складу са чланом 99. став 6. Закона о спорту („Службени гласник РС”, број 10/16) и чланом 4. став 2. Правилника о ближим условима за обављање спортских активности и спортских делатности („Службени гласник РС”, број 42/17) Олимпијски комитет Србије, Спортски савез Србије, Параолимпијски комитет Србије, надлежни национални грански спортски савези, надлежни национални спортски савези за области спорта, други национални спортски савези, територијални спортски савези, професионални спортски клубови и спортске организације које се такмиче у националним спортским лигама морају да имају запосленог или ангажованог (најмање једног) спортског стручњака или стручњака у спорту са положеним стручним спортским испитом, да би могли да обављају спортске активности и спортске делатности.
Дакле, ваш клуб који се такмичи у Другој градској лиги Смедерева није у обавези да има запослено или ангажовано лице са положеним стручним спортским испитом.
24. БОКСЕРСКО УДРУЖЕЊЕ УЖИЦЕ - Сручни спортски испит не може да полаже "Спортски оперативни учитељ бокса" ? Ми као боксерско удружење и члан БСС се такмичимо на појединачним турнирима. Да ли морамо налазити неко лице које би се у удружењу водило као "Стручни спортски радник" ?
Одговор:
Спортски оперативни тренери – спортски учитељи бокса имају статус спортског стручњака. Правилником о номенклатури спортских занима и звања („Службени гласник РС”, број 86/2020) утврђена су спортскиа занимања и звања, типични послови за утврђена спортска занимања и звања и услови у погледу образовања, односно стручне оспособљености за стицање звања од стране спортских стручњака. У члану 8. наведеног Правилника дефинисана су звања у оквиру занимања тренер у спорту, и то су:
1) спортски оперативни тренер;
2) спортски оперативни кондициони тренер;
3) спортски оперативни тренер – спортски учитељ;
4) спортски тренер;
5) спортски кондициони тренер;
6) дипломирани спортски тренер;
7) специјалиста спортски тренер.
У складу са чланом 99. став 6. Закона о спорту („Службени гласник РС”, број 10/16) и чланом 4. став 2. Правилника о ближим условима за обављање спортских активности и спортских делатности („Службени гласник РС”, број 42/17), Олимпијски комитет Србије, Спортски савез Србије, Параолимпијски комитет Србије, надлежни национални грански спортски савези, надлежни национални спортски савези за области спорта, други национални спортски савези, територијални спортски савези, професионални спортски клубови и спортске организације које се такмиче у националним спортским лигама морају да имају запосленог или ангажованог (најмање једног) спортског стручњака или стручњака у спорту са положеним стручним спортским испитом, да би могли да обављају спортске активности и спортске делатности. Непоштовање ове обавезе представља прекршај из члана 176. став 1. тачка 19. Закона о спорту. Дакле, боксерска спортска организација, укључујући и ваше спортско удружење, има обавезу запослења или ангажовања лица са положеним стручним спортским испитом уколико се такмичи у националној боксерској лиги коју организују Боксерски савез Србије.