Независни експертски тим Савета Европе посетиће Републику Србију од 6. до 12. априла како би обавио процес евалуације спровођења Националне стратегије за младе за период 2008-2014. године.
Евалуација се спроводи на захтев Министарства омладине и спорта, пред израду нове стратегије за младе за период 2015-2025. како би се могли сагледати реални ефекти урађеног, те дошло до корисних препорука за унапређење рада у омладинском пољу.
Током посете, седмочлана делегација Савета Европе састаће се са представницима различитих институција са националног, покрајинског и локалног нивоа, омладинских организација и свих других актера од значаја за рад са младима, како би свако из свог угла могао да прикаже досадашњу сарадњу у омладинском пољу и властити допринос развоју омладинске политике у Републици Србији.
Поред посете Министарству омладине и спорта, експертски тим ће између осталог посетити Министарство просвете, науке и технолошког развоја, Министарство рада, запошљавања и социјалне политике, Министарство здравља и Министарство културе и информисања, као и Кровну организацију младих Србије, Европски омладински центар, НВО Хајде да, Покрајински секретаријат за спорт и младе, Националну асоцијацију практичара/ки омладинског рада, али и Еко центар у Сремским Карловцима, који је четврти акредитовани омладински центар у Европи.
Експертска мисија обухватиће две посете Републици Србији и припрему завршног извештаја са препорукама, који ће јавности бити представљен крајем 2014. године.
Системска брига о младима на свим нивоима
„Данас се можемо похвалити системском бригом о младима на свим нивоима, и са поносом можемо рећи да се Србија у том смислу потпуно променила у односу на 2007. годину када су омладинске организације и млади тражили да добију своје министарство и своју стратегију,“ истакла је Весна Видојевић¸ самостална саветница Министарства омладине и спорта на трибини Ђачког парламента средње школе „Ђура Јакшић“ у Рачи.
Она је пренела ђацима поздраве министра Вање Удовичића и честитке поводом дана ученичког параламента и нагласила да Министарство препознаје значај окупљања младих у ученичке парламенте, које им омогућава да, удруженим снагама, појачају глас младих у својој заједици, тако да се он чује и поштује.
„Стратегија за младе, за чије смо се доношење заједно изборили са преко 16.000 младих људи, истовремено је и стратегија развоја наше земље коју је верификовала и Европска студентска унија. За мање од четири године створен је законски оквир и могућност за активно учешће младих у свим сферама друштвеног живота,“ предочила је Видојевић.
Улога ученичких паралмената нарочито се истиче кроз учешће ученика у програму Млади су закон, који се спроводи се већ пету годину заредом. У оквиру овог програма у 26 округа у Србији спроведена су 673 омладинска пројекта, која су финасирана са преко 50 милиона динара.
„Промене и побољшање тешких животних услова појединца су резултат низа малих корака и подршке која на том путу буде примењена“, закључила је Видојевић.