Министар спорта у Влади Републике Србије, Зоран Гајић, директор Канцеларије за ИТ и еУправу, др Михаило Јовановић и директор Завода за спорт и медицину спорта Милан Савић потписали су данас Споразум о међусобној сарадњи као први корак ка успостављању информационог система за унапређење вођења националних евиденција у области спорта Републике Србије.
Министар спорта у Влади Републике Србије Зоран Гајић истакао је како је ово један од најзначајнијих периода у развоју српске физичке културе, односно српског спорта.
„Веома сам срећан и задовољан у овом тренутку зато што се налазимо на великој прекретници што се тиче организације физичке културе у Србији. Кад кажемо спорт, мислимо на физичку културу, физичко васпитање, на спорт коме је циљ освајање златних медаља на светским и европским такмичењима. Али такође, мислимо и на рекреацију, односно физичко вежбање у смислу здравља. Да бисмо побољшали струку и помогли јој, ми апсолутно морамо да укључимо у науку, а науке нема без валидно сакупљених података, као ни без операционализације тим подацима. У овом случају, након што присајединимо све податке које имамо у нашем медицинском тиму у Заводу, у моторичкој лабораторији, а који се тичу морфологије и моторике врхунских спортиста, и податке које имамо у покрајинском Заводу за спорт и медицину спорта, имаћемо базу података која ће бити валидна за све будуће докторске, магистарске и дипломске радове, али и за истраживаче који ће моћи да извлаче валидне закључке. Ови подаци биће корисни и за побољшавање планова и рада физичког васпитања у Министарству просвете, а од њих ће користи имати и привреда која се бави изградњом инфраструктуре спортких објеката и објеката везаних за спорт, као и привреда која се бави производњом спортских реквизита“, изјавио је министар Гајић.
„Успостављање информационог система за унапређење вођењa националних евиденција, са укупно 9 електронских евиденција, значајно ће унапредити област спорта у нашој земљи, попут олакшавања процеса идентификације, развоја и селекције талената у спорту. Дигитализацијом евиденција обезбедиће се, на једном месту, свеобухватне кључне информације које ће омогућити Министарству и Заводу, као и Олимпијском комитету и спортским савезима да стратешки планирају, улажу и правовременено реагују, чиме се квалитет рада подиже на виши ниво. Створићемо услове да се на брз, ефикасан и поуздан начин прикупљају релевантни подаци и воде евиденције у спорту, као и да се потпуније сагледа стање спорта у земљи, да се омогући анализирање остварених резултата и изналажење квалификованих решења за превазилажење уочених проблема, а све у циљу унапређења спорта у Србији“, истакао је директор Канцеларије за ИТ и еУправу др Михаило Јовановић и додао да ће овај информациони систем, такође, бити смештен у Државном дата центру, најбезбеднијем месту за чување података у Републици Србији.
„Данас је велики дан за српски спорт, велики дан за Завод за медицину спорта Републике Србије. Потписали смо Споразум о међусобној сарадњи између Канцеларије за ИТ и еУправу, Завода за спорт и медицину спорта и Министарства спорта Републике Србије о сарадњи која се тиче израде софтвера националних евиденција. Као што знамо, Завод за спорт и медицину спорта обавља законом поверене делатности у области спорта, а једна од најбитнијих делатности јесте вођење националних евиденција о спорту. Вођење националних евиденција у спорту поред улоге која има да имамо увид у то шта се дешава у српском спорту, веома ће нам помоћи када је у питању даље стратешко планирање и развој спорта“, рекао је в.д. директора Завода за спорт и медицину спорта, Милан Савић.
Пројекат унапређења вођења националних евиденција је прва фаза и део је пројекта „Национални информациони систем у области спорта и медицине спорта“ којим ће се успоставити јединствени информациони систем за прикупљање релевантних информација у оквиру четири комплементарна дела: националне евиденције у области спорта, медицина спорта, аналитика у спорту, психологија спорта. Интердисциплинарним приступом тима стручњака а на бази анализе валидних информација добијених из прикупљених података створиће се могућност успешнијег управљања у области спорта у циљудефинисања актуелног стања система спорта у Републици Србији, дефинисања актуелног стања врхунског такмичарског спорта,олакшавање процеса идентификације, развоја и селекције талената у спорту, дефинисања актуелног стања рекреативног спорта,оптимизације спортског управљања,рационалног планирања буџета,правилног планирање развоја инфраструктуре,пружања подршке спортским организацијама, тренерима, научним и спортским радницима.