Удовичић: Полако мењамо систем
Министар омладине и спорта Вања Удовичић на функцији је 110 дана и у том периоду упознао се са бројним проблемима. Удовичић је најавио да ће у српском спорту поставити систем. Неколико акција покренутих током ове јесени већ је донело резултате, али посла је још много, каже министар омладине и спорта.
"Покренули смо многе ствари и покушавамо да истрајемо у мери у којој нам је дозвољено. Проблем је у томе што државна управа споро ради, али мислим да коначно има политичке воље да се нешто промени. Неопходно је да пратимо европске трендове и да се трансформишемо“, казао је Удовичић.
Први велики корак министарства био је прикупљање евиденционих пријава клубова, савеза и спортских објеката у Србији. Процес је почео споро, али је сада завршен стопроцентно.
"Није било лако, јер је овде било дозвољено да се избегава законска обавеза претходних година. Тек када су схватили да ћемо из заиста суспендовати, сви су се пријавили. Пријаве није послало само између 100 и 200 клубова за које знамо да више не функционишу, па ће бити покренут процес њиховог гашења. Сада знамо да у Србији постоји око 8400 клубова, од чега око трећину чине фудбалски. Посао није завршен, јер тек следи преглед свих пријава и њихова дигитализација, јер су по старом закону пријаве попуњаване на папиру".
Говорећи о критикама, Удовичић каже да може много још да научи.
"Спорт има чудну моћ, а то је да вас научи тешким ситуацијама. То ми је велика предност у овом послу – треба научити да се човек носи са победама, али и са поразима. Не обраћам пажњу на критике јавности, али поштујем критике новинара и људи који су поред мене и од којих могу много да научим".
Једна од основних идеја која Удовичић пропагира јесте афирмисање школског спорта, а ускоро би требало да буде покренута регионална универзитетска лига.
„Средином јануара у Опатији је први конкретан састанак на којем треба да уобличимо модел такмичења и остале детаље, али регионална универзитетска лига на путу је да се реализује“, каже Удовичић.
Ипак, акценат је на још млађим генерацијама, и то не само у средњим и основним школама.
"Морамо да будемо свесни промена које се дешавају, деца у све млађем узрасту стичу знања и способности са каквим се ми нисмо суочавали пре неколико деценија. Мислим да је важно да се спорт уведе већ у обданишта, да се стварају навике, како код деце, тако и код родитеља".
Извор: Б92