Удовичић: Нећемо журити са приватизацијом у спорту
Министар омладине и спорта Вања Удовичић рекао је данас да у Србији постоји политичка воља да се коначно реши процес приватизације у спорту, али да се у том процесу неће журити због могућих грешака.
"Претходних недеља смо радили, имали низ разговора са представницима спортских удружења и веома смо обазриви, не бојимо се, већ схватамо озбиљност проблема. Не желимо да изађемо са моделима и да се после кајемо због брзоплетости, али покушаћемо да убрзамо тај процес”, рекао је Удовичић на дијалогу о процесу приватизације у спорту у Кући фудбала у Старој Пазови.
Удовичић је у претходних неколико дана обишао Ниш, Нови Сад и Ужице како би чуо мишљење што већег броја представника значајних спортских институција о овој теми.
"Урадили смо у протеклих седам месеци доста, довели у ред многе ствари, усагласили смо мишљење са Министарством финансија и разговарали о свим актуелним темама финансирања спорта и о самом моделу приватизације. Знамо да је тешка ситуација, али не може све преко ноћи. Начин финансирања спорта биће донекле промењен изменама и допунама Закона о спорту, који ће бити донет када се формира влада” поручио је Удовичић.
Генерални секретар Фудбалског савеза Србије Зоран Лаковић истакао је да та организација не бежи од одговорности и да се залаже за трансформацију клубова у привредна друштва.
“Клубови би требало да изаберу да ли желе да се трансформишу или не. Можда Партизан и Црвена звезда не желе, али велики број клубова у Суперлиги Србије жели", навео је он.
Када је пореска политика у питању Лаковић је рекао да је став Фудбалског савеза да све зараде и примања новца буду опрорезоване у складу са важећим Законом у спорту.
“Тражимо и да се у будућем Закону дефинише улога посредника у спорту, што је једно од круцијалних питања којима се баве УЕФА и ФИФА, као и власничке структуре, имовине и управљање стадионима, јер већина спортских објеката припада држави“, рекао је Лаковић.
Председник Заједнице Суперлиге Србије Звездан Терзић залаже се да Закон о спорту пружи могућност, а не обавезу када је приватиазција у питању, јер како је рекао, можда ће Партизан и Црвена звезда изразити жељу да остану удружења грађана.
"Измениле су се друштвене околности, садашњи облик мора да се промени како би се избегао тотални крах клубова. Српском спорту је потребан свеж капитал, да би он ушао у клубове мора да се исправе правне препреке које онемогућавају и деморалишу улагања у фудбалске клубова. Потребна је промена Закона о спорту, пре свега да се пронађе начин и адекватна правна форма на основу које би клубови могли да привуку приватне инвеститоре из региона и на тај начин опстану“, рекао је Терзић.
Генерални секретар Војводине Радисав Рабреновић констатовао је да ће у Србији тешко моћи да се узме било чији систем приватизације.
"Закон о спорту мора да доживи озбиљну дораду. Постоје четири облика трансформације клубова, стварање новог привредног друштва, други облик је пример како је урађено код клубова као што су Чукарички и Рад, затим облик Јавног предузећа, као што су Реал и Барселона и четврта класична акционарска друштва", истакао је Рабреновић.
Према његовим речима у Србији нема баш заинтерсованих људи који би улагали у бренд клуба, јер то је процес који дуго траје.
"Немогуће је да неко дође и купи кошаркашки или фудбалски клуб, ово што клубови сада имају је на основу ангажовања политичара. Сем два клуба нико не може да наплати динар рекламе. Морамо да направимо Закон о спорту који не би требало да буде конгломерат шпанског закона, већ на основу амбијента у којем живимо", закључио је Рабреновић.