У Београду одржан регионални састанак Мреже за спорт СКГО

Стална конференција градова и општина (СКГО), у сарадњи са Министарством спорта и Спортским савезом Србије организовала је 7. новембра 2024. године у Београду регионални састанак Мреже за спорт, на ком је отворен дијалог између републичких и локалних власти и територијалних спортских савеза, са циљем да се размотре изазови, заједнички циљеви, мере и активности у области спорта на локалном нивоу. У фокусу ових разговора била је Стратегија развоја спорта у Републици Србији за период 2025 – 2035. године. Састанак Мреже реализује се у оквиру Програма „Партнерство за добру локалну самоуправу“ који спроводи СКГО и подржава Влада Швајцарске.

Зоран Гајић, министар спорта, истакао је значај заједничких консултација са локалним самоуправама и регионалним спортским савезима у будућим стратешким опредељењима и где то ми видимо наш систем спорта у наредних десет година на колико ће бити орочена Стратегија развоја спорта коју Министарство припрема.

„Министарство на чијем сам челу је формирало Радну групу за израду Стратегије развоја спорта за период 2025-2035. године заједно са припадајућим Акционим планом. На почетку нашег рада спроводимо истраживање које треба да нам пружи одговор у каквом се стању налази наш спорт тренутно, и да у том смислу покушамо да дођемо до нових решења и нових начина како да дођемо до бољих резултата, али и да повећамо обухват становништва које се редовно бави физичком културом“, рекао је Гајић и додао да је бављење спортом темељ здравих заједница, темељ развоја омладине и служи јачању идентитета, како личног, тако и националног.

„Данас као спортски радник могу да будем задовољан када видим колико се у нашој земљи улаже у спорт и спортисте. Kако се мења спортска инфраструктура и како се сваким даном стварају све бољи услови за све оне који спорт сваки дан живе. Притом, осим на саме спортисте, мислим и на њихове тренере, на њихове клубове, на све људе укључене у постизање врхунских спортских резултата. Мислим чак и на њихове породице које су важан ослонац и заправо наши сарадници на истом задатку стварања шампиона“, истакао је Давор Штефанек, председник Спортског савеза Србије и навео да је добро што као земља напредујемо на сваком пољу, али да као спортиста у срцу и даље очекује и више и боље и брже, посебно у спорту. Он сматра да је то могуће ако сваки појединац пружи свој максимум, ако сваки дан барем мало урадимо више него дан раније, ако смо мотивисани и осећамо страст према послу који радимо.

„Важно је да причамо о унапређењу система финансирања спорта и још бољој спортској инфраструктури, о укључивању још већег броја деце и младих у спортске активности. Знам да смо сви овде на истом задатку и верујем да ћемо имати много нових и добрих идеја које ћемо што пре спровести у дело“, закључио је Штефанек.

„Да бисмо наставили да остварујемо врхунске резултате, потребне су нам иновације и унапређење самог система спорта на свим нивоима. Данас стојимо пред важним задатком да креирамо стратешки оквир за наредну деценију, за период од 2025. до 2035. године. Овај документ, који ће обухватити визију, циљеве и конкретне мере, треба да буде резултат заједничког промишљања и консензуса“, рекао је Марко Томашевић, заменик генералног секретара СКГО и нагласио да локална самоуправа игра кључну улогу у томе јер спорт почиње у нашим вртићима, школама, клубовима и парковима.

Он је подвукао да је од виталног значаја да локалне самоуправе и територијални спортски савези широм Србије учествују у процесу израде ове стратегије, како би она одражавала потребе и изазове са терена. Наша заједничка визија треба да буде да спорт учинимо доступним сваком грађанину, без обзира на године, пол или физичке способности. Спорт не сме бити привилегија, већ право. Он мора бити мост између генерација, простор за инклузију, здравље и лични развој.

Након усвајања националне стратегије спорта, све јединице локалне самоуправе биће у обавези да донесу своје локалне програме за унапређење спорта, који ће бити усклађени са циљевима, мерама и активностима дефинисаним у националној стратегији. Форуми, попут Мреже за спорт СКГО су одлична прилика да се локалне самоуправе и територијални спортски савези укључе у сам почетак израде националне стратегије спорта, да изнесу своје мишљење и визију како би требало унапредити политику спорта у наредној деценији.

 

 

 

 

Top