Министар спорта Зоран Гајић посетио је данас Рашки округ, где је са председником општине Дарком Милићевићем разговарао о актуелној ситуацији у спорту у овој општини, а потом је на састанку са представницима српских спортских савеза са Косова и Метохије, разговарао о новој стратегији у борби за опстанак и останак Срба на Косову и Метохији и, у свему томе, спорта као слободне људске активности усмерене на развој психо-физичких способности, а која је као и сви остали сегменти друштвеног живота српског становништва на КиМ изложена апартхејду који спроводи приштински режим.
„Ситуација са спортом на КиМ је веома специфична, спорт је нажалост једна од првих сфера која испашта због иживљавања власти у Приштини и због оног момента када су Олимпијски комитет, ФИФА, УЕФА, ФИБА ФИВБ, ИХФ и остале европске и светске конфедерације дозволиле такозваном Косову да има своје спортске савезе. Ипак, са задовољством могу да констатујем да су сви наши спортски радници остали у систему Србије и обављају своје делатности. Посебну захвалност морам да упутим Рашки и Новом Пазару који их примају у госте да овде играју као домаћини јер тамо постоје одређени проблеми који су наслеђени у претходним годинама и које смо сада договорили како да решавамо. Један део тих проблема треба да се решава преко Министарства, један преко Канцеларије за КиМ, један део преко српских савеза чија руководства седе у Београду - то нам је високо на агенди рада”, поручио је Министар Гајић.
Говорећи о развоју спорта у мањим срединама, министар Гајић је истакао колико су важна улагања и у тој области, будући да, како каже, врхунски спортисти често долазе из малих клубова, а осим тога, фокус Министарства није само врхунски спорт, него и физичка култура и рекреација.
„Мали клубови су ти који узимају децу од најранијег узраста и са њима улазе у рану спортску специјализацију, одакле они даље крећу према великим клубовима и репрезентацији. Тако да је пресудно важно да имамо свуда инфраструктуру и систем”, навео је Гајић.
Представницима српских спортских савеза са КиМ, Министар Гајић је поручио да су они од изузетне важности за српски спорт и пре свега за све спортске раднике и спортисте наше земље који живе и раде на територији јужне српске аутономне покрајине. Како је истакао министар Гајић, Срби су увек окренути будућности и зато је важно разговарати о новој стратегији у борби за опстанак и останак Срба на Косову и Метохији у свим сферама друштвеног живота, па тако и у спортској.
На састанку са председником општине Рашка разговарано је још и о унапређењу делатности спорта и управљања и одржавања спортских објеката на територији општине Рашка, ради вршења послова промоције и развоја спорта, кординације активности привредних и других субјеката у спорту, спортског и рекреативног образовања.
По завршетку састанка у Рашки, министар спорта је био гост оца Гаврила, старешине манастира Ђурђеви ступови на Голији, и саветника за безбедност председника Републике Србије Милорада Вељовића, на месту где је Српска православна црква дала у закуп земљиште како би се ту изградио Образовно-научни центар Рас. Овај научни центар, дат је на коришћење ученицима широм Србије и из дијеспоре, како би се искористили културно-историјски потенцијали овог дела Србије и планине Голије, једне од најлепших и најшумовитијих планина Србије која се протеже на територији Oпштина Ивањица, Нови Пазар, Сјеница и Краљево.
Како је најавио министар Гајић, Министарство спорта ће дати стручно мишљење о томе како направити спортске садржаје у оквиру пројекта "Рас".