Stavićemo tačku na rasipništvo u sportu
Neodgovorno je i tužno da sport gubi zbog ličnih sukoba. Odlična stvar je da po prvi put postoji jasna politička volja da dođe do promena u sportu i do njih će doći - bile one popularne ili ne, obećao je ministar omladine i sporta Vanja Udovičić i najavio u razgovoru za Nedeljnik radikalne promene u modelu finansiranja sportskih klubova.
Šta ćete preduzeti da se smanje tenzije između dva vodeća kluba u Srbiji, odnosno međusobni sukobi njihovih čelnika? Strahujete li da bi "rat" Nebojše Čovića i Duška Vujoševića mogao da se prebaci na "navijački teren", što bi imalo još teže posledice?
Svaki pojedinac na bilo kojoj funkciji morao bi da bude u punoj meri odgovoran za ono što izgovori, svestan težine svojih reči i posledica koje one mogu da izazovu. Neodgovorno je i tužno da sport gubi zbog ličnih sukoba, toga svi moraju da budu svesni. Više nego ikada je jasno da je neophodno promeniti funkcionisanje sistema sporta, jer trenutno stanje jednostavno nije održivo. Odlična stvar je da po prvi put postoji jasna politička volja da dođe do promena u sportu i do njih će doći, bile one popularne ili ne. Naš cilj je jasan - uspostavljanje reda i odgovornosti. Spremni smo na veliki rad, biće puno izazova i promena, mnogima se to neće svideti, ali sam uveren da će opšti interes pobediti pojedinačni. Samo velikim radom i disciplinom možemo srpski sport obnoviti i ojačati na svim poljima.
Do kad će klubovi moći da manipulišu finansijskim sredstvima koji dobijaju od javnih preduzeća? Planirate li da se pooštri kontrola ili bolji sistem transferisanja tog novca na račune Zvezde i Partizana?
Ministarstvo omladine i sporta ne finansira klubove, već samo reprezentacije, a isto tako nemamo uticaj ni na tokove novca u javnim preduzećima. Tu su sigurno potrebne radikalne promene u pravcu odgovornijeg ponašanja. Ono što je naš zadatak, i na tome smo u proteklih sedam meseci intenzivno radili s Ministarstvom finansija, jeste osmišljavanje najboljeg mogućeg modela za finansiranje sporta u Srbiji. Situacija je vrlo specifična, jer je skoro 70 godina država bila dominantni finansijer srpskog sporta, a nešto što toliko dugo traje ne može se promeniti preko noći. Potrebno je napraviti nov sistem finansiranja sa jačom ulogom privatnog sektora i odgovornijim trošenjem novca poreskih obveznika, jer kriza ne pogađa samo sport, već i školstvo, zdravstvo, celokupno društvo... Sport mora da deli sudbinu naroda i države. Jedan od odgovora jeste u kreiranju ambijenta da sva preduzeća, bila ona privatna ili javna, imaju motiv za investiranje u sport, ukoliko nađu i prepoznaju svoj interes.
Bilo je najava da će se ići u privatizaciju Zvezde i Partizana. Zašto se stalo s tim procesom ili je samo prolongiran? I da li bi upravo privatizacija mogla da spreči sve rasprave o tome koga država više pomaže, što je uostalom izgleda fitilj svih razmirica između večitih rivala?
Privatizacija je neizbežna i nista nije stalo. Naprotiv. Čeka se nova vlada, a za to vreme veoma intenzivno radimo. Obišli smo celu Srbiju i razgovarali o privatizaciji. Analiziramo modele i u regionu i EU. Želimo da izvučemo najbolje i da izbegnemo greške koje su drugi pravili. Privatizacija je način za ozdravljenje srpskog sporta kroz privlačenje zdravog kapitala i ona će se desiti hteli to neki ili ne. Jasna je politička volja da se konsolidacija finansijskog i ekonomskog sistema koja se dešava na nivou cele države, dogodi i u sportu. Cilj nam je da iz tog procesa klubovi izađu zdraviji, a država i novac poreskih obveznika zaštićeni od neracionalnog trošenja, da se zna odgovornost pojedinaca i način na koji se ophodi s državnom svojinom.
Izvor: Nedeljnik