Briga o mladima treba da bude državni projekat
Trenutno u Srbiji 220.000 ljudi mlađih od 30 godina nema zaposlenje, a oni nisu samo bez posla, već su i bez mogućnosti da se osamostale i planiraju život. U njima su snaga, ideje i potencijal. Većina studenata i srednjoškolaca volonterski bi učestvovala u svim projektima jer tako stiču prvu praksu i uključuju se u društvene tokove.
Ovo je u intervjuu Kuriru rekao državni sekretar Ministarstva omladine i sporta Nenad Borovčanin, koji smatra da ponuda radnih mesta, stažiranja, stručnih praksi i usavršavanja treba da bude državni projekat.
Na čemu treba da se zasniva strategija brige o mladima?
- Na obezbeđivanju elementarnih uslova za život svakog mladog čoveka i stvaranju jednakih šansi da svako od njih razvija svoj talenat i gradi sopstveni uspeh. To podrazumeva kvalitetno obrazovanje, besplatne kampove, posete bioskopima, pozorištima i sportskim dešavanjima. Sportske hale u svakoj opštini, tereni u svakom naselju, teretane u parkovima. I što je najvažnije, omogućiti sportske treninge bez naplate članarine. Omladina mora da postane deo strategije svakog resora u budućim vladama.
Na koji način se mladi mogu uključiti u proces donošenja političkih odluka?
- Treba shvatiti da mladi nisu samo budućnost, već su sadašnjost, kao i da nisu problem države, već najveći potencijal. Treba ih uključiti u procese određivanja prioriteta i pravljenja planova u opštinama, u izradu kriterijuma za obezbeđivanje transparentne raspodele budžetskih sredstava. Institucionalno, osnivanjem saveta za mlade u svakoj opštini.
Da li je moguće zemlju izlečiti od zapošljavanja preko veze?
- Kriterijumi treba da postanu znanje i rezultat umesto poltronstva liderima i stranačke knjižice. Od predsednika opština ili gradonačelnika poznatiji i uspešniji moraju postati naučnici, sportisti, umetnici, privrednici...
Izvor: Kurir